Cięcie wodą i zastosowanie. Technologia waterjet.

Cięcie wodą, czyli waterjet jest stosowana od bardzo dawna. W tym artykule dowiesz się, jak odbywa się ciecie strumieniem wody i co można przeciąć wodą. A przede wszystkim gdzie i do czego można użyć wycinarki CNC.

cięcie wodą

Waterjet. Cięcie wodą.

Technologia powstała w latach 70 -tych, a w 80 -tych znalazła szersze zastosowanie, waterjet jest to zabieg cięcia samą wodą pod bardzo wysokim ciśnieniem. Używaną raczej do przecinania miękkich materiałów. Natomiast abrasive waterjet używa wysokiego ciśnienia, a cięcie strumieniem wody odbywa się z dodatkiem ścierniwa np. garnetu. Ścierniwo pozwala już nam na cięcie jak najtwardszych materiałów. W Polsce cięcie wodą potocznie nazywa się przecinaniem wodno-ściernym lub hydro-ściernym a urządzenia do tego służące to wycinarki CNC.

Budowa i zasada działania.

Samo urządzenie składa się ze stołu roboczego, korpusu z głowicą, pompy do utworzenia wysokiego ciśnienia i programu sterującego wraz z komputerem. Program jest mózgiem całej maszyny, to on steruje wszystkim, ustawiamy tam prędkość i wysokość ciśnienia odpowiednią do przecinanego materiału. Odpowiada również za dokładność wycinanych kształtów danego elementu. Natomiast pompa doprowadza wodę pod ciśnieniem do głowicy zakończonej kryzą. To tutaj powstaje główny efekt całego procesu cięcia. Kryza (0,25 mm) powoduje, że strumień wody pod ciśnieniem, nabiera prędkości do około 1000 m/s. W głowicy tuż przed kryzą do wody pod ciśnieniem (około 400 MPa) specjalnym kanałem dodawane jest ścierniwo, które wraz z wodą tworzy mieszankę tnącą.

cięcie wodą

Co można przeciąć wodą.

Tak jak już wcześniej wspomniałem, że samą wodą bez ścierniwa możemy ciąć miękkie materiały. Mogą być to np.

 • tworzywa sztuczne.
 • niektóre PCV.
 • tektury.
 • folie.
 • gumy.
 • artykuły spożywcze itp.

Natomiast gdy zastosujemy mieszankę wody ze ścierniwem, mamy możliwość cięcia twardych materiałów, a nawet bardzo twardych np.

 • kamienie naturalne (granit, marmur).
 • szkło zwykłe.
 • szkło kulo odporne.
 • stal i metale szlachetne.
 • twarde drewno.
 • ceramikę (glazurę, gresy) itp.

Odnośnie do przecinania szkła odradzałbym próby przecinania szkła hartowanego, ponieważ w chwili zetknięcia ze strumieniem wody rozpadnie się wam w drobny mak.

Natomiast przecinanie drewna jest bardzo kłopotliwe, ponieważ pije wodę. Trzeba ciąć je szybko i od razu osuszać.

Cięcie wodą a prace remontowe i wykończenia.

Przy pracach remontowych technologię waterjet można wykorzystać praktycznie do wszystkiego. A w szczególności tam, gdzie potrzebujemy dokładnych i precyzyjnych cięć np. gdy chcielibyśmy samodzielnie wykonać parapety z kamienia bądź obudowę kominka. Ja bardzo często korzystam z waterjet do docinania płytek ceramicznych i obcinania w nich brzegów pod kątem 45 stopni. Bardzo opłaca się korzystać z tego, gdy materiały do cięcia są bardzo drogie, a docięcie tradycyjnymi metodami może spowodować ich uszkodzenie. Oczywiście zastosowań jest wiele więcej.

Płytka ceramiczna cieta na waterjet pod kątem 45

W każdym większym mieście są firmy oferujące takie usługi i tam możemy z nich skorzystać.

Zobacz też.

Dodaj komentarz