Fuga epoksydowa. Jak aplikować.

Fuga epoksydowa. Zastosowanie

fuga-epoksdowa-jak-aplikowac

Fuga epoksydowa nie jest trudna do samodzielnego wykonania. Jeśli zdecydowałeś się na fugę epoksydową, to przeczytaj dokładnie ten artykuł, on pomoże ci zaoszczędzić ci wiele problemów podczas pracy.

Zastosowanie fugi epoksydowej jest bardzo duże. Można fugować nią praktycznie każdy rodzaj płytek ceramicznych, od małej mozaiki do płyt wielkoformatowych. Bardzo dobrze nadają się do kabin prysznicowych i miejsc narażonych na zalewanie wodą. Super sprawdzają się w miejscach, w których mają kontakt z tłuszczem, można go z łatwością usunąć, a fuga pozostanie jak nowa. Fuga epoksydowa nie przepuszcza pary wodnej i wilgoci. Wiec nie można jej stosować pod żadnym pozorem na tarasach i balkonach. W takich miejscach trzeba użyć fug, które odparują wilgoć zebraną pod płytkami, która zimą zamarza i odrywa płytki.

Wytrzymałość fugi epoksydowej jest bardzo wysoka. Nie odbarwia się i dodatkowo mocno spaja płytki niż tradycyjne fugi. Koszt jest nieco większy, ale mocno nie podniesie budżetu remontowego.

Aplikacja fugi

fuga-epoksydowa

Fugę nanosimy identycznie jak tradycyjne fugi. Czyli używamy do tego celu gumowej pacy lub plastikowej szpachelki. Fuga epoksydowa składa się z dwóch składników, pasty na bazie żywicy i utwardzacza. Składniki trzeba ze sobą dokładnie wymieszać za pomocą mieszadła wolnoobrotowego, w proporcji 1; 1. W przypadku gdy stwierdzimy, że nie damy rady zużyć takiej ilości fugi, mieszamy mniejszą  porcję, zachowując proporcje z aptekarską dokładnością. W przypadku popełnienia błędu z proporcją fuga może za szybko wiązać,  co spowoduje problem z jej umyciem, albo po prostu nie stwardnieje, tak jak powinna.

Fugę epoksydową po nałożeniu myjemy czystą wodą tak jak zwykłą fugę. Z tym że używamy gorącej wody i używamy do wstępnego mycia specjalnych pac z włókniną. Następnie profilujemy fugę pacą z gładką gąbką lub samą gąbką. Należy pamiętać, że mycie należy przeprowadzić bardzo starannie i w miarę szybko. Po zaschnięciu poprawienie czegokolwiek będzie trudne i praktycznie niemożliwe. Jeśli zajdzie potrzeba wyczyszczenia jakichś pozostałości na płytkach, które zostały przez nas nie zauważone, do kilku dni można spróbować czyścić acetonem technicznym. Są też  specjalne środki chemiczne, których można użyć, ale niestety są bardzo kosztowne.

1 Komentarz

  • Generally I don’t learn post on blogs, however I wish tto say that this write-up verry pressured me to try and
    ddo it! Your writing taste hhas been amazed me. Thanks, very great article.

Dodaj komentarz