Jak pomalować dom

Jak pomalować dom

Jak pomalować dom? Malowanie z reguły wydaje się nam pozornie proste i tak w rzeczywistości jest. Musimy jednak przy wykonywaniu tych prac zachować odpowiednie zasady, by osiągnąć celujący efekt, czyli równo pomalowane pomieszczenie z ładną strukturą bez zacieków i smug.

 

Wybór farby.

ekstraremont.pl (2)

Temat. Jak pomalować dom.

Dzisiejszy rynek zalewa nas bardzo dużą ilością produktów malarskich i wybór mamy duży. Tutaj polecałbym nie sugerować się ceną, ponieważ te z najniższej półki dają kiepski efekt i by dobrze pomalować trzeba kilkukrotnego malowania lub nawet więcej co zwiększa nam ilość zużytej farby a przy tym kosztu materiału. Skupmy się wiec na farbach ze średniej półki cenowej i wyższej.

Farby najczęściej stosowane do wnętrz to akrylowe i lateksowe. Tymi farbami pomalujemy każdą ścianę i  sufit. Chociaż w miejscach narażonych na wilgoć takich jak łazienka i kuchnia sugerowałbym użycie farby lateksowej. Farba lateksowa jest odporna na szorowanie,  wiec także można jej użyć w miejscach mocno narażonych na zabrudzenia. Odnośnie do koloru producenci posiadają  duże palety, że każdy znajdzie coś w swoim guście, jeśli by tak się nie stało, zawsze można zabrać wzornik koloru ze sobą do sklepu i skorzystać ze specjalnego mieszalnika, który utworzy interesujący nas kolor.

Potrzebne narzędzia.

Jak pomalować mieszkanie

Temat. Jak pomalować dom.

Do malowania potrzebować będziemy dwóch wałków małego (szer. 10 cm) i dużego (szer. 28 cm) o dł. runa 6-8 mm do ścian równych i gładkich uzyskując drobną strukturę. Do ścian bardziej chropowatych należy użyć wałków o dłuższym runie. Poza tym potrzebować będziemy kilka pędzli o różnych kształtach do odcięć (np. krzywik do malowania za grzejnikiem). Kij malarski, kuweta malarska o szer. odpowiedniej do wałka, drabina, mieszadło wolnoobrotowe do wymieszania farb.

Zabezpieczenie podłogi i elementów, których nie będziemy malować.

ak uniknąć smug przy malowaniu ścian

Temat. Jak pomalować dom.

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac musimy zadbać o to,  by bardzo starannie okleić taśmą malarską okna, drzwi, gniazdka, listwy i inne elementy, które mogą ulec zabrudzeniu podczas prac. Na podłogę najlepiej rozłożyć kartony i przykryć folią.

 

Przygotowanie podłoża.

Malowanie ścian i sufitu

Temat. Jak pomalować dom.

Ta kwestia zależy od tego, czy pomieszczenie, które planujemy pomalować, odnawiamy czy jest na nowo całe wygładzone szpachlą gipsową. W przypadku gdy odnawiamy, to musimy pousuwać ubytki i pęknięcia szpachlą gipsową, następnie przecieramy te miejsca i miejsca zabrudzone papierem drobnoziarnistym (np. 180). Wskazane jest również przetarcie papierem całych ścian i sufitu (choć nie koniecznie) co zwiększy przyczepność nakładanej nowej powłoki farby. Po tych zabiegach należy usunąć pył i całość zagruntować emulsją gruntującą.
W przypadku pomieszczeń nowo szpachlowanych usuwamy pył i gruntujemy białą farbą podkładową. Przeglądamy ściany i sufit przy użyciu halogenu w celu usunięcia drobnych ubytków. Usuwamy je i ponownie gruntujemy w miejscach zapylonych. Po wyschnięciu podłoża gotowe są do malowania.

Malowanie sufitu.

Malujemy mieszkanie

Temat. Jak pomalować dom.

Samo malowanie to już czysta przyjemność po pracach związanych z przygotowaniem. Zamykamy okna i drzwi, by nie było przeciągów, które mogłyby nam przeszkadzać, susząc farbę na malowanej ścianie. Zakładamy worek foliowy na kuwetę, by później jej nie myć i nalewamy do niej wcześniej wymieszaną farbę. Zaczynamy od sufitu. Za pomocą pędzla i małego wałka robimy tzw. odcięcia, czyli malujemy miejsca, w których nie dostaniemy się dużym wałkiem. W rogach najpierw nanosimy farbę pędzlem, a następnie małym wałkiem dobrze rozprowadźmy i tworzymy strukturę po śladach pędzla. Następnie nakładamy duży wałek na kij malarski i malujemy pierwszą warstwę pod kątem prostym do największego źródła światła, zaczynając właśnie od niego. Nakładamy farbę w kształcie litery V, staranie rozprowadzając, a jednocześnie, często maczając wałek w farbie (nie malować na sucho). Po nałożeniu farby nadaj odpowiednią strukturę wałkiem bez farby, prowadząc go raz przy razie tylko w jednym kierunku.
Następnie musimy poczekać, aż pierwsza warstwa dokładnie wyschnie (ok.4-6 godz.). Wtedy możemy przystąpić do malowania drugiej warstwy. Drugie malowanie przeprowadzamy tak samo, jak pierwsze, z tym że zmieniamy kierunek malowania i nanosimy farbę prostopadle do największego źródła światła w pomieszczeniu, zaczynając oczywiście od strony tego światła.

Malowanie ścian.

malowanie domu

Temat. Jak pomalować dom.

Po całkowitym wyschnięciu sufitu możemy przystąpić do malowania ścian i tak jak przy suficie musimy najpierw zrobić odcięcia w miejscach trudno dostępnych dla dużego wałka i malujemy ściany, nanosząc farbę ruchami wałka w kształcie litery V, zaczynając malowanie od największego źródła światła w pomieszczeniu. Po naniesieniu należy wałkiem bez farby wyprowadzić strukturę, prowadząc wałek raz przy razie w jednym kierunku z góry na dół. Po całkowitym wyschnięciu czynność powtarzamy.
Granicę między sufitem a ścianą można zrobić na wiele sposobów, ja przedstawię wam dwa najczęściej stosowane. Pierwszy sposób to, jak mamy idealnie równy sufit to przyklejamy taśmę malarską w rogach na sufit i odcinamy tuż pod samym sufitem. Natomiast drugi wariant to gdy sufit jest nierówny i będzie widoczna krzywa granica koloru z białym sufitem, wówczas przyklejamy taśmę na ścianę tuż pod sufitem, równając wszelkie nierówności i uzyskując biały pasek pod sufitem. Przy wyborze tej metody należy wcześniej pomalować pasek ten na biało przy malowaniu sufitu.

Na co zwrócić największą uwagę.

Jak dobrze pomalować mieszkanie

Temat. Jak pomalować dom.

Malując jedną powierzchnię nie przerywać pracy i zrobić to jednym ciągiem roboczym na mokro, by uniknąć łączeń i smug.
Starannie przyklejać taśmy malarskie i zrywać je, gdy farba jest jeszcze mokra. Po wyschnięciu można zerwać z farbą.
Dokładnie gruntować, ponieważ każdy pył może powodować odparzanie farby od ściany.

 

Dodaj komentarz