Jak samodzielnie ułożyć płytki? Fachowy poradnik

Jak samodzielnie ułożyć płytki? Pytanie to zadaje sobie osoba, która nie miała z tym styczności a stoi przed takim wyzwaniem. Ten artykuł rozwieje wszystkie wątpliwości i pozwoli wykonać krok do działania.

jak-samodzielnie-ulozyc-plytki

Etap 1 Projekt.

Temat; Jak samodzielnie ułożyć płytki.

Przystępując do prac glazurniczych, musimy na samym początku zaplanować prace i wykonać projekt remontowanego obiektu. Wówczas mierzymy ściany i podłogi,  które będą przez nas wykańczane. Możemy wtedy dobrać odpowiedni rozmiar płytek, tak by ewentualne płytki cięte nie były zbyt małe.

Kafle rozmierzamy na każdej powierzchni symetrycznie, tak by docinki po obu stronach były identyczne. W przypadku gdy płytka cięta wychodzi nam bardzo wąska, dokładamy jeszcze jeden rząd kafli i wówczas docinek automatycznie powiększa nam się po obu stronach, co w rezultacie daje nam lepszy efekt. Najładniej wyglądają, gdy zaczynają i kończą się z całej płytki np. przy remoncie łazienki, gdzie planujemy sufit podwieszany, dobierzmy taki rozmiar, by wielokrotność wynosiła podobnie jak wymiar planowanego sufitu od podłogi. I tu mamy pełen komfort pracy, bo najpierw układamy podłogę, następnie ściany a na koniec budujemy sufit podwieszany idealnie nad glazurą. Pamiętajmy o tym, że i lepiej przyłożymy się do zrobienia projektu naszego remontu, to unikniemy poprawek, co wiąże się z dodatkową pracą i kosztami.

jak samodzielnie ułożyć płytki

 

Etap 2 Jaka zaprawa klejowa.

Temat; Jak samodzielnie ułożyć płytki.

Zaprawę klejową musimy dobrać bardzo starannie, ponieważ od niej będzie zależała trwałość ułożonych przez nas płytek. Musimy zwrócić uwagę na wszystkie czynniki takie jak;

-warunki atmosferyczne, czyli czy będą narażone na deszcz, czy mróz.
-gabaryt płytek
-materiał, z którego są wykonane płytki
-wilgoć, czyli miejsca, które mają kontakt z wodą takie jak brodziki, wanny itp.
-powierzchnia, na którą będziemy montować płytki, czyli będziemy układać na wylewkę betonową, płytę K-G, płytę OSB, czy zwykły tynk, czy to będzie ściana, czy podłoga itp. do każdej powierzchni jest odpowiedni klej.

Na rynku znajduje się dużo zapraw klejowych i aby wybrać odpowiednią zaprawę potrzebną nam do danego podłoża czy panujących warunków a głównie materiału, jaki będziemy układać, musimy skorzystać z symboli zamieszczonych  na opakowaniach.

Symbole i oznaczenia zapraw klejowych.

Produkuje się trzy rodzaje klejów do płytek ceramicznych:

C – Kleje cementowe: jest to mieszanina spoiw wiążących hydraulicznie kruszyw i dodatków organicznych, klej miesza się z wodą lub ciekłym składnikiem bezpośrednio przed użyciem.

D – Kleje dyspersyjne: mieszanina spoiw organicznych w postaci wodnej dyspersji polimerowej dodatków organicznych oraz wypełniaczy mineralnych, mieszanina gotowa do użycia.

R – Kleje na bazie żywic reaktywnych: mieszanina żywic syntetycznych, wypełniaczy mineralnych i dodatków organicznych twardniejąca wskutek reakcji chemicznej, dostępna w jedno lub wieloskładnikowej.

W każdym rodzaju kleju występują różne klasy odpowiadającym różnym właściwościom. Klasy te są oznaczone skrótami:

C 1 – Kleje normalnie wiążące.

C 2 – Kleje o podwyższonych parametrach (spełniają wymagania dla właściwości dodatkowej).

F – Kleje szybkowiążące.

T E – Kleje o wydłużonym czasie otwartym.

S 1 – Kleje odkształcalne.

S 2 – Kleje o wysokiej odkształcalności: kleje o zmniejszonym spływie.

 

fugowanie

Etap 3 Przygotowanie podłoża i montaż.

Temat; Jak samodzielnie ułożyć płytki?

Przed przystąpieniem do układania płytek musimy najpierw przygotować powierzchnie, na których będą znajdować się kafle. Na ścianach i podłodze sprawdzamy piony, poziomy i kąty w razie potrzeby równamy je, na ścianie zaprawą tynkarską, na podłodze wlewką betonową lub samopoziomującą. Należy pamiętać o tym, że po tych zabiegach musimy odczekać tyle czasu, ile wskazuje producent na opakowaniu. Następnie gruntujemy podłoże emulsją gruntującą przeznaczoną do tego celu, by uzyskać jednakową chłonność na wszystkich powierzchniach. W miejscach narażonych na kontakt z wodą takich jak kabiny prysznicowe, wanny, tarasy, balkony nakładamy hydroizolację np. folię w płynie. Po tych czynnościach  możemy przejść do rozmierzania układu płytek według wcześniej przygotowanego projektu.

Gdy już wiemy jak układać płytki, nadchodzi czas, by urobić pierwszy klej, w tym celu nalewamy do wiadra odpowiednią ilość wody, wsypujemy odpowiednie porcje kleju według zaleceń producenta i mieszamy mieszadłem wolnoobrotowym do uzyskania odpowiedniej konsystencji, odczekujemy 5-10 min i mieszamy ponownie. Tak urobionego kleju można użyć do układania płytek w  czasie podanym przez producenta. Następnie  pacą zębatą równomiernie nakładamy klej na ścianę lub podłogę, dokładamy dodatkowo kielnią milimetrową warstwę kleju na płytkę i przykładamy do kleju na podłożu, równamy poziomicą. Między płytki wkładamy krzyżyki dystansowe, można także zastosować dostępne na rynku  systemy do poziomowania płytek, dzięki którym pracę wykonamy szybciej i dokładniej. Należy zwrócić uwagę na kierunek płytek, które montujemy, zazwyczaj posiadają one strzałkę na drugiej stronie, w którą się przykleja i należy kierować je identycznie. Jeśli brakuje strzałki, to trzeba patrzeć na logo lub napis producenta, by układać je jednakowo w tym samym kierunku.

 

remont-lazienki

 

Etap 4 Fugowanie.

Temat; Jak samodzielnie ułożyć płytki.

Jak mamy już przyklejone wszystkie kafle i zaprawa klejowa wyschła według zaleceń producenta,  możemy przystąpić do fugowania. W pierwszej kolejności usuwamy pozostałości kleju i starannie czyścimy, możemy umyć wodą, ale wtedy musimy odczekać, aż zupełnie wyschną. Mieszamy porcję wystarczającą do za fugowania całej powierzchni i za pomocą gumowej pacy nanosimy fugę w spoiny, pomijając spoiny łączące ściany bądź ściany z podłogą. Gdy fuga zaczyna wiązać, myjemy ja wilgotną gąbką, którą trzeba często płukać. Ruchy gąbką robimy pod kątem do fugi, a nie wzdłuż jej, by uniknąć wymycia fugi. Gdy całość wyschnie, etap mycia powtarzamy wielokrotnie, aż całość będzie czysta. Jak wszystko dokładnie wyschnie, w pominięte wcześniej spoiny łączące ściany uzupełniamy je fugą sylikonową w tym samym kolorze.

DOSTĘPNE FUGI NA RYNKU.

  • fuga cementowa zwykła.
  • fuga cementowa elastyczna.
  • fuga sylikonowa i akrylowa.
  • fuga epoksydowa.

Przy używaniu jakiejkolwiek fugi proszę stosować się do zaleceń producenta.

Jeżeli komuś artykuł Jak samodzielnie ułożyć płytki był pomocny, to bardzo proszę o informację w komentarzu, jak udał się remont.

Dodaj komentarz