Jak wymienić instalację elektryczną. Fachowy poradnik

W każdym budynku po długich latach użytkowania przychodzi czas na modernizację bądź wymianę całkowitą instalacji elektrycznej. Podsuwa się wtedy pytanie, jak wymienić instalację elektryczną, by była pod każdym kątem wykonana prawidłowo a przede wszystkim funkcjonalna dla użytkowników. W tym fachowym poradniku dowiesz się jak wykonać taki remont i na co należy zwrócić uwagę, by zrobić to prawidłowo.

jak wymienić instalację elektryczną

Czynności przed rozpoczęciem prac elektrycznych.

Pierwsza i chyba najważniejszą sprawą jest wykonawca. Jeżeli nie czujesz się na siłach, by zrobić to samodzielnie, to nie ryzykuj i nie narażaj siebie i innych na utratę zdrowia, a nawet życia. Trzeba więc do tych prac zatrudnić elektryka i to najlepiej z uprawnieniami. Następnym etapem przygotowań jest sporządzenie szkicu naszej nowej instalacji. Musimy gruntownie przemyśleć, gdzie mają się znajdować gniazdka i łączniki do oświetlenia. Ustalamy ich potrzebną ilość i wysokość, na której mają się znajdować. Trzeba też uwzględnić osobne  obwody do urządzeń o większej mocy takich jak kuchenka elektryczna czy piekarnik.

obwód elektryczny

Obwód elektryczny.

Budując instalację, tworzymy obwody elektryczne do gniazdek i oświetlenia. Dodatkowo możemy zrobić specjalne obwody do urządzeń o mocy większej niż 2000 W, oczywiście do każdego urządzenia osobny. Obwód do gniazdek wykonujemy z przewodu 3 x 2,5 mm i możemy w nim zastosować maksymalnie  5 – 8 gniazdek i do takiego obwodu stosujemy wyłączniki nadprądowe B 16 (bezpieczniki). W obwodzie do oświetlenia używamy przewodu 3 x 1.5 mm bądź z większą ilością żył w razie potrzeby, a wyłączniki nadprądowe B 10 (bezpieczniki) i możemy zastosować od 10 do 15 oświetleń. Ilość obwodów jest, nieograniczona możemy zbudować, ile jest nam potrzebne, pamiętając, że każdy musi posiadać wyłącznik nadprądowy.

 Kolory w przewodzie elektrycznym.

        Symbol                   Kolor                   Zastosowanie
             L Brązowy, czarny, siwy Doprowadza napięcie do obwodu
             N Niebieski Neutralny (t.z. zero)
            PN Żółto-zielony Ochronny (t.z. uziemienie).

skrzynka rozdzielcza

Skrzynka rozdzielcza.

Skrzynka rozdzielcza to szafka, w której na szynie montujemy:

 • wyłącznik różnicoprądowy,
 • wyłączniki nadprądowe,
 • programatory czasowe,
 • możemy też tam umieścić dzwonek do mieszkania i.t.p.

Do skrzynki zasilanie doprowadzone jest od licznika i z tego przewodu żyłę PN łączymy z wszystkimi żyłami PN z każdego obwodu. Dzięki temu różnicówka będzie działać prawidłowo. Żyłę L z przewodu zasilającego podłączamy do różnicówki a później od niej do każdego wyłącznika nadprądowego. Żyłę N z przewodu zasilającego podłączamy do różnicówki a później za nią do wszystkich żył N z każdego obwodu.

obwód elektryczny

Jak wymienić instalację elektryczną. Sposób łączenia przewodów.

Instalacja bezpuszkowa to teraz standard. Nie potrzebne nam są zbędne puszki z deklami, z których łuszczy się gips i farba. Wszystkie łączenia wykonujemy w puszkach od gniazdek i łączników. Do łączenia żył wykorzystujemy złączek wago. Pamiętajmy, że nie dopuszczalne jest skręcanie przewodów.

wyłącznik różnicoprądowy

Wyłącznik różnicoprądowy

Wyłącznik ten służy dla naszego bezpieczeństwa. To do niego wpływa prąd prosto od licznika, a następnie połączony jest z wyłącznikami nadprądowymi. Przy dotknięciu pośrednim i bezpośrednim wyłącza dopływ prądu. Chroni także nasze urządzenia i zapobiega pożarom. Jest to urządzenie bardzo ważne w instalacji domowej.

wyłączniki nadprądowe

Jak wymienić instalację elektryczną. O czym należy pamiętać.

 • Łączniki do oświetlenia podłączamy na żyle L (kolor brązowy),
 • W gniazdkach L łączymy z lewej strony,
 • ODŁĄCZAMY ZASILANIE PRZED KAŻDĄ PRACĄ. 

Zobacz też.

9 Komentarzy

 • Obwody do gniazdek wykonujemy też z przewodu 1,5mm który jest bardziej giętki i łatwiej układać go w puszkach. Tyle że wykonujemy tzw. pętle i zasilamy oba końce takiego obwodu. Czyli każde gniazdko zasilane jest z dwóch stron. 2 x 1,5mm daje sumarycznie 3mm Reasumując daje to większą pewność zasilania i wygodę dla montera

  • Tworzenie pętli nie jest podobno wskazane ze względu na ryzyko indukowania się prądów w przypadku bliskiego uderzenia pioruna.

 • Dlaczego niby mamy nie skrecac przewodow? Zwlaszcza w obwodach wiekszej mocy jest to znacznie pewniejsze połączenie niz zlaczki Wago. Zlaczki Wago moga sie grzac. Nie polecam Wago o ile nie bedziecie tam przelaczac przewodow. No i nie mowisz najwazniejszego – jak rozpruc wszystkie tynki by polozyc nowe przewody?

 • Żadne skręcanie – to najczęstsza przyczyna problemów. Wago to powtarzalne połączenie na które producent daje gwarancje. Ma sprężynę dociskową więc nie luzuje się jak zwykła kostka czy skręcanie. https://www.youtube.com/watch?v=eg6VPucscxI Jak ktoś będzie skręcał to później będą problemy z odebraniem instalacji przez elektryka. Tzn osoba z dozorem powie że instalacja wykonana w sposób niefachowy – to że kiedyś się robiło tak nie znaczy że dzisiaj można. Instalację starą zostawił bym a nową poprowadził obok przy pomocy bruzdownicy. Bruzdownicę ustawiamy tak aby wycięła sam tynk. W wycięty rowek układamy płasko przewód. W miejscach gdzie jest za mało tynku trzeba podkuć głębiej w cegle lub betonie . Kabel mocujemy na plastikowe uchwyty do kabli 3×2,5mm . Oświetlenie śmiało można robić na 3×1,5mm gniazdka na 3×2,5mm . Nie róbcie żadnych pętli . Im więcej osobnych obwodów zrobicie tym późniejsze użytkowanie jest łatwiejsze i przyjemniejsze a jak się coś stanie to uszkodzi się tylko jeden obwód. Do kuchni w okolice kuchenki prowadzimy 5×2,5mm . Gniazdka łazienki na osobnym zabezpieczaniu. To samo z gniazdkiem lodówki – jak będzie problem z innym obwodem albo bliżej nieokreślony to łatwiej będzie odseparować lodówkę od reszty obwodów aby tymczasowo zasilać lodówkę. Jak mamy piec CO to również osobny obwód. Zabezpieczenia RCD minimum jedno na piętro . Wiele jest dobrych praktyk i wielu jest partaczy którzy robią byle jak i ich nie stosują.

 • Dla mnie zaangażowanie autora jest bardzo pomocne.Dziękuję za wartościowe informacje.Naprawdę polecem znajomym plusik.

Dodaj komentarz