Tapeta na podkładzie flizelinowym. Montaż

Tapeta na podkładzie flizelinowym to temat, który chciałbym dziś omówić. Znajdziesz tu informacje jak krok po kroku samodzielnie ją wykonać. A także jakich narzędzi i materiałów do tego użyć.

Tapeta-na-podkładzie-flizelinowym.-Montaż.jpg

Tapeta na podkładzie flizelinowym. Przygotowanie podłoża.

Tapeta nie jest trudna do klejenia, ale ściana musi być gładka, stabilna i bez żadnych głębokich ubytków. Wszystkie niestabilne części tynku bądź gładzi usuwamy, a następnie uzupełniamy gipsem i po wyschnięciu przecieramy papierem ściernym. Następnym krokiem jest gruntowanie. Ja gruntuję dwa razy, może trochę na wyrost, ale wtedy jestem pewien na sto procent, że tapeta będzie trzymać się ściany przez długie lata. Za pierwszym razem gruntuję unigruntem a drugim razem bardzo rzadkim klejem do tapet.

Tapeta-na-podkładzie-flizelinowym.jpg

Tapeta na podkładzie flizelinowym. Klejenie brytów.

Najpierw mierzymy wysokość ściany i do tego wymiaru doliczamy zapas 5 lub 10 cm na górę i dół, uwzględniając do tego wzór tapety. Liczymy ilość brytów na ścianę i docinamy je. Klejenie zaczynamy z całych brytów od najbardziej widocznego winkla. Nakładamy wcześniej przygotowany klej na ścianę za pomocą wałka lub dużego pędzla tak dużą powierzchnię by zmieścił się nam cały pasek tapety. Większej ilości nie ma sensu nakładać, bo dość szybko klej schnie i nie zdążymy przyłożyć drugiego brytu.

Przykładamy pierwszy pas tapety, zaczynając od góry i wysuwając kilka centymetrów na sufit, puszczając swobodnie resztę w dół. Za pomocą wałka lub ręcznika dociskamy tapetę do ściany, jednocześnie wypychając pęcherzyki powietrza spod tapety. Kolejnym etapem jet obcięcie u góry i dołu nadmiaru tapety. W tym celu w rogu, który chcemy obciąć, przykładamy długą szpachelkę (50 – 60 cm) i przy niej tniemy ostrym nożykiem nadmiar brytu. Następne pasy tapety kleimy identycznie, z tym że musimy pilnować łączeń brytów i ewentualnie wzoru. Jak widzisz tapeta na podkładzie flizelinowym, jest dziecinnie prosta do samodzielnego wykonania i nie potrzebuje dużej ilości narzędzi. Jestem ciekawy, jak udało ci się pierwsze tapetowanie. Jeżeli znajdziesz chwilkę, to opisz w komentarzu.

Tapeta na podkładzie flizelinowym. Jak klejć

Zobacz też Jak pomalować dom.

Dodaj komentarz